Grøn drift med omtanke – slåning med fokus på biodiversitet

Hvordan balancerer man effektiv drift af grønne arealer med hensynet til biodiversitet? Hvilke maskiner og metoder kan understøtte levesteder for vilde planter og dyr – uden at gå på kompromis med kvalitet og driftssikkerhed?

Hvilke maskiner kan bruges til slåning af græs – og hvad kan de hver især? Hvordan påvirker forskellige plejemetoder dyr og planter, og hvilke løsninger er mest skånsomme, hvis vi vil understøtte biodiversiteten?

I oplægget introducerer vi forskellige tilgange til at arbejde med biodiversitet, når vi udfører plejeindsatser – med særligt fokus på græsslåning. Hvilke faktorer er værd at være opmærksomme på, hvis man gerne vil skabe gode betingelser for et områdes dyr og planter? Og kan vi tilrettelægge årshjulet efter hensyntagen til dyr og planters levesteder og livscyklusser?

Vi fortsætter i marken, hvor vi giver en praktisk og faglig introduktion til forskellige græsslåningsmaskiner og metoder. Vi demonstrerer maskiner som fingerklipper og slagleklipper med opsamler, og besøgende har mulighed for selv at prøve dem.  Undervejs deler vi synspunkter og erfaringer.

Tine Gils er landskabsarkitekt MDL hos SLA og medstifter af Biodiversitetskurser.dk og Per Malmos fra Malmos Landskaber.

 

Tidspunkt

Onsdag den 3. September
kl. 13:15 - 14:30

Lokation

Demo

Tema

Grøn Omstilling